Հայ խորհրդարանականները մասնակցել են միջազգային գիտաժողովի
Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի երեւանյան մասնաճյուղում հոկտեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել Ստալինգրադի եւ Կուրսկի հերոսական ճակատամարտերի հաղթանակների 75-րդ տարեդարձին նվիրված «Հայ-ռուսական մարտական եղբայրություն, պատմություն, արդիականություն, ապագա» թեմայով միջազգային համաժողով, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, արտասահմանից Հայաստան ժամանած հյուրեր, դեսպաններ:
Համաժողովին ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Ելույթն ամբողջությամբ՝ այստեղ:
ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանն իր ելույթում նշել է, որ Ստալինիգրադի եւ Կուրսկի ռազմաճակատներում տարած միասնական հաղթանակներում իր ծանրակշիռ ներդրումն է ունեցել հայ ժողովուրդը: Ըստ բանախոսի՝ ներկայում էլ մեծ աշխատանք է տարվում հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության շրջանակում, որը կկրի շարունակական բնույթ:
Ներկաները դիտել են «Հայաստանը Ստալինիգրադի ճակատամարտի պատմության մեջ» թեմայով կազմակերպված ցուցահանդեսը:
Մինչ գիտաժողովի մեկնարկը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Հայկ Բաբուխանյանը Ռուսաստանից ժամանած հյուրերի հետ ծաղիկներ են դրել Երեւանի Հաղթանակի այգու «Մայր Հայաստան» հուշակոթողի Հավերժ կրակի մոտ:

Армянские парламентарии на международной научной конференции
1 октября в Ереванском филиале МГУ имени М.Ломоносова состоялась международная конференция к 75-й годовщине героической победы в Сталинградской и Курской битвах на тему “Армяно-российское боевое братство, история, современность, будущее”, в которой приняли участие депутаты НС, гости из-за рубежа, послы.
На конференции выступил вице-спикер НС Эдуард Шармазанов. Речь полностью здесь.
Депутат НС Айк Бабуханян в своем выступлении отметил, что в общую победу в Сталинградской и Курской битвах свой весомый вклад внес армянский народ. По словам Бабуханяна, ныне в рамках армяно-российского военного сотрудничества также ведется большая работа, которая будет носить постоянный характер.
Участники конференции ознакомились с тематической выставкой “Армения в истории Сталинградской битвы”.
До начала конференции вице-спикер НС Эдуард Шармазанов и депутат НС Айк Бабуханян вместе с гостями из России возложили цветы к Вечному огню монумента “Мать Армения” в ереванском парке Победы.