Հայ խորհրդարանականները մասնակցել են միջազգային գիտաժողովի
Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի երեւանյան մասնաճյուղում հոկտեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել Ստալինգրադի եւ Կուրսկի հերոսական ճակատամարտերի հաղթանակների 75-րդ տարեդարձին նվիրված «Հայ-ռուսական մարտական եղբայրություն, պատմություն, արդիականություն, ապագա» թեմայով միջազգային համաժողով, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, արտասահմանից Հայաստան ժամանած հյուրեր, դեսպաններ:
Համաժողովին ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Ելույթն ամբողջությամբ՝ այստեղ:
ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանն իր ելույթում նշել է, որ Ստալինիգրադի եւ Կուրսկի ռազմաճակատներում տարած միասնական հաղթանակներում իր ծանրակշիռ ներդրումն է ունեցել հայ ժողովուրդը: Ըստ բանախոսի՝ ներկայում էլ մեծ աշխատանք է տարվում հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության շրջանակում, որը կկրի շարունակական բնույթ:
Ներկաները դիտել են «Հայաստանը Ստալինիգրադի ճակատամարտի պատմության մեջ» թեմայով կազմակերպված ցուցահանդեսը:
Մինչ գիտաժողովի մեկնարկը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Հայկ Բաբուխանյանը Ռուսաստանից ժամանած հյուրերի հետ ծաղիկներ են դրել Երեւանի Հաղթանակի այգու «Մայր Հայաստան» հուշակոթողի Հավերժ կրակի մոտ:

On October 1, an International Conference on the theme Armenian-Russian Military Brotherhood, History, Modernity, Future dedicated to the 75th anniversary of the victories of Stalingrad and Kursk heroic battles was held in Yerevan Branch of Moscow Lomonosov State University, where the RA NA deputies, guests arrived in Armenia from abroad and Ambassadors.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov delivered a speech in the Conference. See the full speech here.
The NA deputy Hayk Babukhanyan noted in his speech the Armenian people had weighty contribution to the united victories in Stalingrad and Kursk battles. According to the speaker, at present a great work is done within the Armenian-Russian military cooperation which is of continuous character.
The attendees observed the exhibition organized on the theme Armenia in the History of Stalingrad Battle.
Before the start of the Conference the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the NA deputy Hayk Babukhanyan laid flowers at the eternal fire of Mother Armenia Memorial in Yerevan Victory Park with the guests who arrived from Russia.